آشنایی با سبک های مختلف یوگا

آشنایی با سبک های مختلف یوگا یکی از واجبات هر هنر جوی این رشته است .حالا که به آشنایى با یوگا علاقمند شده اید لازم است این نکته را بدانید که ماخذ یوگا، هندوستان است جاییکه به طور مثال مذهب هندو داراى بیش از هزاران زیر شاخه است. پس همین شناخت کافیست تا دریابیم مسلط شدن به شناخت تمامى سبک هاى یوگا امرى غیر ممکن و غیر ضرورى نیز مى باشد. امروزه 8 الى 14 سبک یوگا در دنیا شاخه هاى اصلى محسوب می شوند که به شرح مختصر آن مى پردازیم.

در ادامه با زیبآذین همراه باشید چون 20 سبک یوگا که معروفترین و کاربردیترین هستند را معرفی میکنیم و  توضیح مختصری راجع به آنها خواهیم داد.

 

آناندا یوگا (Ananda Yoga) :

تمرکز این سبک بر روی حرکات ارام است تا انرژی را به مغز برساند و بدن را آماده ی مراقبه سازد. همچنین هدف دیگر آن، تراز نمودن صحیح بدن و کنترل تنفس است.

 

آنوسارا یوگا (Anusara) :

یک سبک نسبتا جدید است (1997) که روح بازیگوشتان را با قوانین خشک تراز کردن، همگام می سازد. حرکات چالش آمیز هستند اما پیام اصلى اش می گوید “قلبت را دنبال کن”  و بکوش تا به معنویت درون خودت و دیگران متصل شوى.

 

آشتانگا یوگا (Ashtanga Astanga) :

(آستانگا) نامیست که توسط “پاتابى جویس” بر روى سیستم تعالیم یوگا نهاده شد. این سبک یوگا طاقت فرساست زیرا تمرکز دارد بر روی همگام سازی تنفس با یک سرى حرکات مداوم که مرحله به مرحله سنگینتر میشوند و موجب حرارت درونی شدیدى شده که نهایتا تعریق سم زدایانه ی ماهیچه ها و اعضای اصلی بدن را در بردارند. نتیجه اصلى یک گردش خون پیشرفته، انعطاف و قوت بالا،  بدنی سبک و قوى و یک ذهن آرام است.  آشانتگا یوگا یک یوگاى حرف ایست و براى مبتدیان یوگا مناسب نمی باشد.

 

بیکرام یوگا (Bikram) :

یک سرى تمرینات جامع که تمام اجزا تمرینات بدنسازى را در  بردارد: تقویت عضله، استقامت عضلانى، انعطاف پذیری قلبى و عروقی و کاهش وزن. بنیانگذار بیکرام، قهرمان وزنه بردارى المپیک در سال 1963 بود. یکى از جنبه هاى عجیب اما سودمند بیکرام، تمرین در دمای 40 درجه همراه با رطوبت 40 درصد است که انعطاف و سم زدایی را بالا میرد و از جراحت جلوگیری میکند. تنها سبک یوگا که از محیط گرم شده استفاده میکند، بیکرام است.

 

هاتا یوگا (Hatha) :

یوگاى پایه و آسان آموزش است که در ایالات متحده بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. هاتا یوگا ریشه ى تمامى یوگاها می باشد. هاتا ترکیبی از آساناها ( حرکات)، پرانایاما (تنفس منظم)، دارانا و دیانا (مراقبه) و کندالینى (لایا یوگا) است که حاصل آن دستیابی به روشنگرى و خود واقع بینى است. در امریکا یکى از منابع نرمش و کنترل استرس، همین هاتا یوگاست. ایده آل  ترین راه تمرین هاتا، تمرین در حالتى آرام و متمرکزانه است.در ایران هم این شاخه از یوگا بسیار پر طرفدار است.

 

اینتگرال یوگا (Integral) :

سبکى سنتى در یوگا که تلفیقی از حرکات، تمرینات تنفسی، ذکر، نیایش، خدمت رسانى، مراقبه و خود شناسی میباشد.

 

ایشتا یوگا (ISHTA) :

توسط یک معلم اهل افریقای جنوبى به نام “مانى فینگر” توسعه یافت و توسط پسرش در امریکا معرفی و محبوبیت یافت. ایشتا مخفف علم اینتگرال هاتا و هنرهاى تنتریک است. ISHTA (Integral Science of Hatha and Tantric Arts) که تمرکز دارد بر روی حرکات، تصویرسازى و مراقبه.

 

اینگار یوگا (Iyengar) :

بیش از 60 سال پیش توسعه یافت که بر روى پیشرفت مقاومت، انعطاف، قدرت و متعادل کردن تاکید دارد و این کار را از طریق همگام کردن تنفس با همترازى دقیق بدن انجام میدهد. در این سبک بدن در حین تمرین مدت زمانى بیشترى نسبت به سایر سبک ها در حرکات نگه داشته می شود. در اینگار شما آرام حرکت را اجرا کرده، یک دقیقه یا بیشتر در همان حالت می مانید و بعد به مدت چند تنفس استراحت میکنید و حرکت بعد را اجرا می نمایید. تجهیزاتی نظیر کوسن، بند، آجر، زیرانداز، به افرادی که انعطافشان کم است میکند در این سبک راحت تر تمرین کنند و این تجهیزات یکی از شناسه های اینگار است. اگرچه اینگار ترکیبى از حرکات سنتى است که بواسطه ی تجهیزاتی که در آن استفاده میشود توانسته گسترده تر از هاتا باشد تا جاییکه همه بتوانند آن را انجام دهند (حتی افراد مسن، بیمار و ناتوانان جسمى). هم چنین به دلیل سرعت پایین، توجه به جزییات و تجهیزات کمکى اش میتواند براى بهبودى از مصدومیت ها مورد استفاده قرار گیرد. امروزه اینگار یکى از پر طرفدارترین سبک ها می باشد.

 

جیواموکتى یوگا (Jivamukti) :

در سال 1986 توسط شارون گانن و دیوید لایف توسعه پیدا کرد. جیواموکتى بیان جنبه هاى معنوى و اخلاقى یوگاست که در دوران معاصر نادیده گرفته شده و یا بی ارزش محسوب می شوند. یک آسانای چالش دار و شدید است که بر مطالعات متون و اشعار سانسکریت، گیاهخوارى، ضد خشونت، مراقبه، از خود گذشتگى براى رضای خدا و همچنین نقش موسیقی و شنیدن آن در تمرینات بازى میکند، تاکید دارد. لایف و گانن هم اکنون در یک استودیوی یوگای محبوب در نیویورک فعال هستند.

 

ترای یوگا (TriYoga) :

یک سرى حرکات شناور و رقص مانتد که توسط “کالی ری” (Kali Ray) در سال 1980 توسعه یافت. بعلاوه این حرکات ترکیبی از پرانایاما (تنفس) و مراقبه می باشند. کالى رى  هم اکنون مرکز ترای یوگا را در سانتا کروز کلیفورنیا اداره می کند.

 

کریپالو یوگا (Kripalu) :

به یوگاى هوشیارانه گفته می شود. این تمرینات ملایم و درون شناسانه، شما را وادار می کنند تا با نگه داشتن خود در یک حرکت، گره هاى روحانى و احساسی تان را کشف کنید. در اینجا هدف مانند دیگر سنتها، همترازی بدن و سخت کوشی نیست. کریپولا سه مرحله دارد. مرحله اول، بر روی یادگیری حرکات و کشف تواناییهای فیزیکی تمرکز دارد. مرحله دوم نگه داشتن بدن حین حرکت به مدت زمان بیشتری است که موجب بالابردن تمرکز و  آگاهی می شود. مرحله سوم مانند مراقبه در حین انجام حرکت است که از آن به بعد  به بدن اجازه میدهد تمامی حرکات بعدی را نا خودآگاه و در لحظه، خودش انتخاب کند.

 

کندالینی یوگا (Kundalini) :

تمرینات آن بر روی هوشیاری انرژی در ریشه ى ستون فقرات و بالا کشیدن آن تمرکز دارد.  در یک کلاس معمولی هم حرکات آن به همراه تنفس و مراقبه و ذکر صورت می گیرد.

 

یوگای قدرتی (Power Yoga) :

یوگای اساسی همراه با عضلات قوی. میتوان گفت شکل امریکایی آشانتا یوگا است که مجموعه اى از تمرینات کششی و تنفسهاى متمرکزانه میباشد. اما یوگای قدرتی یک قدم پیشرفته تر از آشتانگا است و تفاوتش در این است که سریعتر صورت میگیرد. به این معنی که هر حرکت بدون وقفه ای که در یوگای سنتی وجود دارد، وارد حرکت بعدی می شود و یوگا را تبدیل به یک ایروبیک سنگین و قوی می کند.

 

یوگاى احیاگر (Restorative) :

بیشتر زمان در این نوع یوگا صرف دراز کشیدن و استراحت عضلات می شود. این شاخه از یوگا مناسب افرادیست که در طول روز و زندگی روز مره فشار کاری و عضلانی زیادی را متحمل میشوند.

 

سیواناندا یوگا (Sivananda Yoga) :

مانند یوگاى اینتگرال، این نوع یوگاى سنتى ترکیبی از حرکات، تنفس، رژیم های غذایی، ذکر، مطالعات مذهبی و مراقبه است. لیلیاس مربی یوگاى تلویزیونى از فعالان این سبک است.

 

اسواروپا یوگا (Svaroopa Yoga):

شاگردان مبتدی این سبک را بسیار راحت میشمارند و برخی از حرکات اولیه آن براحتى روی صندلی نیز امکانپذیر است و موجب افزایش و اصلاح فرم بدن نیز می شود.

 

وینی یوگا (Viniyoga) :

این یوگا مختص افرادیست که از جراحات و مصدومیت ها رنج میبرند و یا در حال بهبودی از یک عمل جراحی هستند. وینی یوگا یک تمرین آرام و درمانی است که متناسب با نوع بدن هر فرد، متفاوت است و کم کم تغییر می کند.

 

وینیآسا یوگا (Vinyasa) :

فیزیکیترین نوع یوگا که تمرکزش بر روی همگام کردن تنفس و حرکات می باشد. آغاز آن توسط “کریشنا ماچریا” بوده و بعد از آن به “پاتابی جویس” منتقل شده است.

 

یوگای لوتوس سفید (White Lotus Yoga) :

یک آشتانگای تعدیل یافته که توسط گانگا وایت رواج پیدا کرد و ترکیبی از مراقبه و تنفس است.

 

یین یوگا (Yin Yoga) :

گاهی به یوگای مخصوص مفاصل اطلاق می شود نه مخصوص عضلات، که برانگیختگی طبیعی حاصل از آساناها را به سمت مناظق عمیق تر از بافت های سطحی و عضلات هدایت می کند. یین یوگا بیشتر بر روی نسوج اتصالی بدن مانند رباط، مفاصل، زردپی و استخوانها کار میکند.  ویژگی قابل توجه یین یوگا، حرکاتیست که بدن را منفعلانه و طولانی مدت به یک حالت نگاه میدارد. [در زبان چین کهن یین به معنای مفعول میباشد]

 

حتما بخوانید : تفاوت یوگا و پیلاتس چیست؟ 

 

[Total: 8    Average: 4/5]