چاکرا چیست؟ آشنایی کامل با چاکراها
چاکرا چیست؟ آشنایی کامل با چاکراها

چاکرا چیست؟ امروزه همه می دانیم ما تنها این بدن فیزیکی نیستیم. ما بدنهای مختلفی رو مثل کالبد انرژیکی، اختری، ذهنی و … هم داریم. اگر بدن فیزیکی ما توسط غذا و اکسیژن و آب تغذیه میشه، بدنهای دیگه ما توسط انرژی هایی چون پرانا تغذیه میشن. پرانا یک انرژی فیزیکی مثل گرما و الکتریسیته نیست بلکه انرژی حیاتی و معنوی هست که تو همه عالم موجود هست و هر موجود زنده ای حتی گیاهان هم در ابعاد دیگه هستی اون رو دارا هستن. وقتی یک موجودی میمیره انرژی حیاتی یا همون پرانا از اون خارج میشه.

اما واقعا چاکرا چیست؟ ما همون طور که دهان داریم برای غذا خوردن و مقعد داریم برای خروج غذا، در کالبدهای دیگه مون هم مراکز و بخش هایی رو داریم برای ورود و خروج، گردش و عبور انرژی در بدن که بهش چاکرا میگیم. در واقع انرژی پرانا از طریق چاکراهای مختلفی که در بدن هست میتونه وارد یا خارج بشه. به مسیر انتقال انرژی در بدن هم نادی گفته میشه در ادامه با هفت چاکرا اصلی بدن آشنا می شویم و پاسخ این سوال که چاکرا چیست؟

 

 چاکراى اول

چاکرای ریشه Root chakra

 

نام سانسکریت:‌ مولادارا Muladhara

رنگ: قرمز

نت موسیقی : DO

سنگ : یاقوت – عقیق سرخ – مرجان

 

حرکات یوگا برای متعادل‌سازی چاکرای ریشه : جنگجو ۱ – عقاب – درخت – کودک

 

موقعیت: تصور کنید از بالای سرتان یک میله فرضی وارد می شود و درست از بین دو پا خارج می شود. چاکراهاى ما بر روی ٧ نقطه از این میله قرار دارند. اولین چاکرا بر روی قسمتی است که میله خارج شده است.

چاکرای یک یا چاکرای ریشه، انرژى قرمز رنگ را جذب می کند. این انرژى به ما امکان تحرک و انجام فعالیت هاى زمینی را می دهد. همچنین درک اگاهی از حضور خود. بنابراین اعتماد بنفس ما با این چاکرا مرتبط است.

هر گونه خرابی در چاکراى یک که به کم کارى این چاکرا منجر شود موجب احساس خستگی مفرط، جسارت کم، خواب زیاد از حد، تنبلی و یا مقاومت در برابر فعالیت هایی خاص می شود که فرد را از آنها باز می دارد.

همچنین پر کار بودن چاکراى یک، موجب افراط مانند افراط در کار کردن، خرج کردن، پرخاشگری، روابط جنسی و… می شود. پر کارى یک چاکرا می تواند از آنجا موجب شود که چاکراى دیگرى دچار مشکل باشد و فشار بر روی چاکراهاى دیگر وارد شود.

براى درک وضعیت چاکراى یک خود کافیست با تمرکز بر روى روزمره خود بیاندیشید و خود را بشناسید.

در تمرینات یوگا، حرکاتی وجود دارند که موجب تقویت این چاکرا می شود. همچنین روشهایی در مدیتیشن نیز وجود دارند که در آن می توان وضعیت چاکرا را بررسی کرده و آن را درمان نمود. اما این روشها نیاز به حضور استاد با تجربه ای دارد. چنانچه شخص قابل اعتمادى را براى این کار نمی شناسید می توانید از مربی یوگاى خود کمک گرفته و یا به چند توصیه کوچک که در ادامه مطلب آمده است، عمل کنید.

 

 چاکراى دوم

چاکرا دوم

چاکرای خاجی : Sacral chakra

 

نام سانسکریت: سواد هیستانا  Swadhisthana

رنگ: نارنجی

نت موسیقی : RE

سنگ : اونتورین پرتقالی – کهربا

 

حرکات یوگا برای ایجاد تعادل در چاکرای خاجی : الهه– رقصنده– کبوتر

 

موقعیت : بروى دستگاه تناسلی و در موازات همان میله ى فرضی، چاکراى دوم قرار دارد.

 

وظیفه ى این چاکرا جذب انرژى نارنجی رنگ است. این انرژى به ما قدرت لذت بردن از زندگی زمینی شامل لذت روابط جنسی، مزه ى غذا ها و هر بخشی که در ذهن ما مادی محسوب می شود را مى دهد و از طرفی موجب اشتیاق و خلاقیت می شود. بهتر است که بر روی این عبارات بیشتر بیاندیشیم؛ قدرت لذت، خلق، اشتیاق. فردی که از زندگی خود لذت می برد صاحب انگیزه ى بیشتری است و با شوق و انگیزه است که می تواند خلاق باشد.

غالبا به اشتباه تصور می رود که انرژى این چاکرا صرفا به روابط جنسی محدود می شود در حالیکه خندیدن، معاشرت و حتی دیدن و شنیدن هم می تواند با انرژى سالم چاکراى دو لذتبخش باشد و به حیات سالم یک فرد کمک کند.

خرابی در چاکراى دو موجب بوجود امدن مشکلات جنسی، ضعف بویایی، بی انگیزگی، لذت نبردن و یا تنفر از مرد یا زن بودن می گردد.

نکته ى بسیار ظریفی که در مورد این چاکرا وجود دارد و در هیچ منبع فارسی زبانی ذکر نشده است این است که این چاکرا ارتباط مستقیمی با چاکرای چهارم ما دارد. براى درک بهتر این نکته ابتدا چاکرای سه و چاکراى چهار را مطالعه نمایید. در پایان بخش چاکرای چهار این نکته را روشن تر بیان خواهیم کرد.

در ادامه ى همین بخش تنها به روشهایی اشاره خواهیم کرد که موجب تقویت و کمک کردن به این چاکراى مهم می شود. و به شناخت بیشتر اینکه چاکرا چیست؟ برسید. این روشها در صورت نبود یک مربی یوگای با تجربه و یا یک استاد قابل اعتماد در زمینه مدیتیشن، توصیه می شود.

 

چاکراى سوم

چاکرای شبکه خورشیدی Solar plexus chakra

 

نام سانسکریت : Manipura

رنگ : زرد

نت موسیقی : MI

سنگ : عقیق زرد – سیترین

 

حرکات یوگا برای ایجاد تعادل در چاکرای شبکه خورشیدی : سلام خورشید – قایق– کوه

 

موقعیت : محل استقرار این چاکرا کمی بالاتر از ناف بر روى میله فرضیمان است. این چاکرا انرژى زرد رنگ را جذب می کند. انرژى زرد رنگ قدرت تعقل، تجزیه و تحلیل مسائل مادى و روابط زمینى را می بخشد.

 

حل یک مساله مادى که ذهنمان را مشغول کرده، درک یک اتفاق جدید و عجیب، هضم رفتارهایی که در دنیاى خود با آن روبرو هستیم، همه و همه نیازمند به انرژی چاکراى سوم مان است. خرابی و یا کم کارى این چاکرا موجب سوتفاهم هاى بی رویه، معده دردهاى مزمن، روابط اجتماعی پردردسر، مشکلات طولانی حل نشده و… می باشد.

بازهم بعد از یک مربی یوگا و یک استاد مراقبه با تجربه، توصیه هایی براى رفع مشکلات این چاکرا وجود دارد که می توان از آن بهره برد.

 

چاکراى چهارم

چاکرای قلب یا عشق Heart chakra

 

نام سانسکریت : Anahata

رنگ : سبز

نت موسیقی : FA

سنگ : گارنت سبز – مالاکیت

 

حرکات یوگا برای متعادل‌سازی چاکرای قلب : شتر– کبری– حالت سگ سربالا

 

موقعیت : محل این چاکراى مهم بروى همان میله ى فرضی، بین دو سینه قرار دارد.

 

وظیفه ى این چاکرا جذب انرژى سبز رنگ است که به ما قدرت عشق ورزیدن و دریافت کردن را می دهد. آرى، عشق، این مفهوم غیرقابل رویت و غیر قابل انکار، در حیات ما نقش مهم خود را ایفا مى کند. این انرژى در تنفس ما نیز تاثیر مهمى دارد. یک تمرین بسیار ساده براى لمس این انرژى آن است که چشمان خود را ببندید و به یک فرد و یا یک اتفاق بسیار زیبا و عاشقانه فکر کنید، دقت کنید که براى انتخاب سوژه تان به عشقى زیبا بیاندیشید.

اگر این تمرین کوچک را با تمرکز و درست انجام دهید خواهید دید که بلافاصله تنفسی عمیق و لذتبخش خواهید داشت. اینجا درست همانجاییست که صحبت از ارتباط چاکراى دوم و چهارم می شود. براى اینکه بتوانید از وجود فرد یا شرایطی لذت ببرید لازم است تا به آن عشق داشته باشید.

عشق انگیزه ی اصلى هر خلقی است که انجام می شود. بسیارى از ما بارها با این نصیحت روبرو شده ایم که براى موفقیت لازم است آنچه را دنبال کنیم که به آن عشق داریم. این مطلب صحت دارد تا جاییکه در حیات متافیزیکی ما نیز این قانون جاریست.

کم کاری و یا خرابی چاکراى ۴ موجب داشتن قلبی ناسالم، پایین آمدن احساس شادى و به مرور زمان موجب اشکال در چاکراى دوم نیز می شود.

بعلاوه چاکراى چهار مانند شیر واصلی بین سه چاکراى زمینی و سه چاکراى آسمانی عمل می کند. غالب افراد سه چاکراى پرکار زمینی و یا سه چاکراى پر کار آسمانی دارند که با تقویت و رفع مشکلات چاکرای چهار می توان به این تعادل مهم نزدیک شد.

در ادامه مطلب، براى تقویت و ترمیم چاکراى چهار چندین توصیه وجود دارد که در صورت عدم دسترسی به مربی یوگاى توانمند و یا استاد مدیتیشن قابل اعتماد، می توان از آنها بهره کافی برد و بیشتر بدانید که چاکرا چیست؟

 

 چاکراى پنجم

چاکرای گلو Throat chakra

 

نام سانسکریت : Vishuddha

رنگ: آبی آسمانی

نت موسیقی : SOL

سنگ : فیروزه – لاجورد

 

حرکات یوگا برای ایجاد تعادل در چاکرای گلو : ایستادن روی شانه– چرخش گردن– ایستادن روی سر

 

موقعیت : چاکراى پنجم ما درست بر روی گلو مستقر است.

 

این چاکرا انرژی ای به رنگ آبی نیلی جذب میکند که به ما انرژی لازم برای ابراز احساسات را می بخشد. این انرژی به ما کمک می کند که بتوانیم اندیشه، احساسات، نیازها و به عبارتی شخصیتمان را ابراز کنیم.

کم کاری و خرابی چاکرای پنج موجب مشکلات تنفسی (بواسطه ی مجاورت با چاکرای ۴)، سرفه های خشک مزمن، خروپف در خواب، مشکلات تیروئید و…. می گردد.
بازهم توصیه می شود برای درمان و تقویت چاکرا پنج، ابتدا به یک مربی یوگای مسلط و یا استاد مدیتیشن قابل اعتماد و صاحب دانش و در غیر اینصورت از توصیه هایی که در ادامه مطلب آمده است استفاده نمایید.

داشتن چاکراى پنجی سالم برابر است با ارتباطات سالم بویژه ارتباطات عاطفی که در زندگی نسبتا مرفه امروزی، هر گونه خلل عاطفی ای در آن ممکن است بسیار آزار دهنده بنظر بیاید. شاید باز هم نیاز به تعمق بیشتری باشد و با ذکر این عبارت که “حرف دلت را بزن” که بارها از روانشناسان و افراد با تجربه ی موفق اطرافمان شنیده ایم، بتوان بهتر اصل مطلب را روشن نمود.

 

چاکرا چیست؟ فردی با چاکرای پنج سالم از نشان دادن علاقه ی خود ترسی ندارد و همچنین از نشان دادن من واقعی خود رضایت دارد و مانند یک کودک آنچه که هست را ابراز می کند و غالبا هم مانند یک کودک مورد علاقه ی اطرافیان خویش قرار می گیرد. راحت زندگی می کند و مانند اغلب افراد جامعه برای پنهان کردن ضعف های خویش تن به پیروی های ناعاقلانه در نمی دهد.

 

 چاکرای ششم

 

چاکرای پیشانی یا چشم سوم Ajna

 

نام سانسکریت : Bindu

رنگ : آبی لاجوردی

نت موسیقی : LA

سنگ : آمیتیست

 

حرکات یوگا برای ایجاد تعادل در چاکرای چشم سوم : آسان– کودک– گربه / گاو

 

موقعیت : چاکراى ششم یا اصطلاحا چشم سوم ما بین دو ابرو، کمی بالاتر جای گرفته است.

 

وظیفه ی این چاکرا جذب انرژی ای به رنگ آبی لاجوردی می باشد. این انرژی موجب بصیرت ما می گردد.

خرابی و کم کاری این چاکرا موجب مشکلات بینایی اعم از دورر بینی، نزدیک بینی، آستیگمات و همچنین سوزش چشم، حساسیت ها و… می شود.
جهت تقویت و درمان این چاکرا و در صورت عدم دسترسی به تمرینات یوگا در کنار مربی مسلط و یا استاد مدیتیشن قابل اعتماد می توانید به توصیه هایی که در ادامه مطلب آمده است عمل کنید و از آن بهره ببرید.

نکته بسیار مهم و قابل توجهی در مورد این چاکرا آنست که عده ای نا آگاهانه تصور می کنند بواسطه ی مصرف مخدرهای شیمیایی به قابلیت های ویژه این چاکرا دست می یابند. برخلاف تصور این عده که در فرقه های مختلف و حتی در کنار اساتید نا آگاه هم رایج است، قابلیت این چاکرا آن است که به ما قدرت نگرش حقیقی نسبت به زندگی را بدهد.

متاسفانه این مخدرهای شیمیایی نه تنها موجب دستیابی به قابلیت های این چاکرا نمی شوند بلکه اکثر آنها موجب تخریب ١٠٠ درصدی چشم سوم نیز می شوند. به طرزی که نگرش مثبت به زندگی و اطرافیان به امری محال ممکن است تبدیل شود. پروسه درمان این تخریب نیز امری زمان بر ولی ممکن است.

نگرش مثبت همان انرژی ای است که ارمغان چاکرای شش سالم می باشد. نگرش ما همان چیزیست که به هنگام برخورد با مسائل از آن استفاده میکنیم. تغییر نگرش با روندی مثبت، لازمه ی زندگی یک انسان کامل و خوش اقبال است. همچنین که سهراب می گوید؛ چشمها را باید شست، جور دیگر باید دید.

 

 چاکرای هفتم

چاکرای تاج سر Crown chakra

 

نام سانسکریت : Sahasrara

رنگ : بنفش و سفید

نت موسیقی : SI

سنگ : کریستال کوارتز – سنگ هفت چاکرا

 

حرکات یوگا برای متعادل‌سازی چاکرای تاج : ایستادن روی سر– جسد بی‌جان

 

موقعیت : بر روی قسمت فوقانی سر، درست همانجاییکه میله ی فرضی وارد می شود، چاکرای هفتم قرار دارد.

 

این چاکرا انرژی بنفش رنگ را جذب میکند که به ما انرژی لازم جهت ادراک را می دهد. این ادراک شامل تفکرات معنوی ما می شود. در واقع تفکرات معنوی ما هستند که موجب هدفمند شدن ما می شوند پس نقش مهمی در انگیزه های ما دارند. همان چیزیست که ما بواسطه زندگی از حقیقت درک کرده ایم و مسیر این حقیقت با انرژی چاکرای هفت ما ادامه میابد.

کم کاری و خرابی این چاکرا موجب سر دردهای میگرنی ومشکلات مغز و اعصاب می شود.چاکرا چیست؟

برای تقویت و درمان می توانید از مربی یوگا و استاد خود کمک گرفته و در غیر اینصورت می توانید از توصیه هایی که در  مطلب آموزشی سایت آمده است بهره ببرید.امیدوارم تا حدودی به این سوال که چاکرا چیست؟ پاسخ داده باشیم.

 

 

[Total: 8    Average: 5/5]