یوگی کیست؟ این سوالی است که شاید برای خیلی از افراد پیش آمده باشد. به طور خلاصه و ساده به آقایونی که یوگا می کنند یوگی و به خانم هایی که یوگا می کنند یوگینی گفته می شود.

یک یوگی زندگی و حیات را به مانند یک مثلث می نگرد که جسم و پیکره انسان سه مرحله تولد، رشد و سرانجام مرگ را طی می کند. دوران جوانی که اوج شکوفایی انسان است بین سنین ۱۸ تا ۲۰ سالگی است. در نخستین سال های زندگی و در مرحله جوانی میزان رشو بازسازی جسم انسان به  اوج خود می رسد و از آن پس مرحله دگرگونی بافت ها آغاز می شود.

نیروهای روحی یوگی

رشد نیروهای روحی هدف بوده و احتیاج به استعداد زیاد و نیروی اراده می باشد. تمامی این موارد در سایه رشد جسم و ذهن پدید می آیند. به همین خاطر عقلای قدیم سیستمی را گسترش داده بودند که باعث دفاع بدن در برابر بیماری ها و به تعویق افتادن مرحله کاتابولیک و همچنین نیرومند ماندن قوای فیزیکی و روانی می شود. این سیستم یوگا نام دارد. یوگا یک برنامه ساده و طبیعی است که بر پنج اصل استوار است:

  • ۱) تمرینات یوگا
  • ۲) تنفس
  • ۳) رژیم غذایی
  • ۴) ریلکس و آسودگی
  • ۵) تفکر مثبت و مدیتیشن

یوگی کیست؟

یوگا ورزشی جسمی و روانی (فکری) می‌باشد که در شبه قارهٔ هند و توسط هندوها به وجود آمده‌است. یوگا فرایند کشف خودشناسی را در پی دارد و علاوه بر فوایدی که برای افراد دارد برای جامعه نیز می تواند مفید باشد. در واقع نمی توان گفت یوگا فقط یک ورزش بدنی است چون پژوهشهای علمی ثابت می کند که یوگا نه تنها بر جسم انسان تاثیر می گزارد بلکه در تنظیم نیروی پرانیک یا انرژی حیاتی و جریان آن و همچنین بر ضمیر انسان نیزموثر می باشد.

یوگا علم حیرت انگیزی است که تفکر استدلال و منطق را در سطح عالی به یوگی هدیه می کند. یوگا به معنی اتحاد است و منظور از یوگا اتحاد و یگانگی با وجود درونی است. برای رسیدن به این اتحاد تعداد حالات و وضعیت هایی وجود دارد که آسانا نامیده می شود. که با حرکات یا تمرینات ژیمناستیک نرمشها و بدن سازی نباید اشتباه گرفت. مفهوم و معنای یوگا ( اتحاد و یگانگی ) با وجود درونی است که با رفع دو گانگی فکر و ماده و نیل به یک واقعیت متعالی در درون عملی می شود.

رژیم غذایی یک یوگی

رژیم غذایی در سلامت یوگی و یوگینی بسیار اهمیت دارد. در یوگا سه نوع رژیم غذایی وجود دارد که عبارتند از:

  • راجاسی
  • تاماسی
  • ساتویک

رژیم غذایی راجاسی شامل غذاهای غیرگیاهی و پر انرژی می‌باشد. رژیم غذایی تاماسی ترکیبی از راجاسی و ساتویک می‌باشد. به معنی غذاهای غیرگیاهی و گیاهی و البته پرادویه. این رژیم غذایی افراد را کم حوصله و پرخاشگر می‌کند. اما رژیم غذایی ساتویک گیاهی ا ست و برای چاشنی آن از کمی ادویه هم استفاده می‌شود. این رژیم غذایی مورد توصیه یوگی‌ ها و یوگینی ها می‌باشد. این رژیم غذایی گوارشی آسان را به ارمغان می‌آورد. احساس سبکی و تعادل به وجود می‌آید و تعادل هورمونی بدن در حد مطلوب نگه داشته می‌شود.

انواع زیادی از رویدادها می توانند برای یک نفر استرس زا باشند. در یک دسته بندی مشهور چهار نوع منابع اصلی استرس عبارتند از ناکامی، تعارض، تغییر و فشار. چنانچه آموخته های آموزشگاهی فرد متناسب با توان و استعداد بالقوه ی او باشد یا آموخته های فرد متناسب با توان و استعداد وی بوده، در یادگیری فاصله ای بین توان بالقوه و بالفعل او نباشد،این تاثیرات را می توان در کاهش سطح استرس ادراک شده و افزایش پیشرفت تحصیلی دانش آموزان می توان مشاهده کرد.

ورزش یوگا یک مدیتیشن همراه با تمرکز است که باعث از بین رفتن ناخالصی ها و کاهش افکاری که ذهن را درگیر می کند می شود. و از این طریق موجب کاهش سطح استرس می شود. به نظر می رسد تمرینات یوگا از طریق رفع استرس می تواند در بهبود پیشرفت تحصیلی موثر باشد هرچند این تمرینات ممکن است در حافظه کوتاه مدت دانش آموزان تاثیری نداشته باشد.

البته به طور قطع نمی توان به این سوال که یوگی کیست؟ جواب قطعی داد. ولی در نهایت اینکه شخصی که جسم، ذهن و روان در یک موازنه قرار می دهد یوگی نام دارد و تکنیک هایی که راه حل مطمئنی برای ایجاد این موازنه و رساندن شخص به آرامش فکر و درک حقیقت از طریق آگاه شدن بر خویشتن می باشد ورزش یوگا است.

برای امتیاز به این محصول کلیک کنید!
[کل: 11 میانگین: 3.4]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *