روانشناسی, مقالات, موفقیت

درمان افسردگی بصورت طبیعی با ۷ روش ساده

درمان افسردگی بصورت طبیعی با ۷ روش ساده

درمان افسردگی با روش هایی ساده 

امروزه افراد زیادی با افسردگی دست و پنجه نرم میکنند. بیشترین افرادی که دچار افسردگی میشوند افراد سالمند هستند. اما درمان افسردگی تنها محدود به روان شناس و یا مصرف دارو نیست بلکه خودتان نیز میتواند به بهبود این اختلال کمک کنید. افسردگی موجب میشود که فرد احساس ناتوانی و غم و غصه ای عمیق کند و نتواند امور روزمره زندگی خود را به نحو احسن انجام دهد. در این مقاله به معرفی 7 روش ساده برای درمان افسردگی خواهیم پرداخت.

درمان افسردگی بصورت طبیعی با ۷ روش ساده

افسردگی چیست؟ 

آیا تمام افراد میتوانند اقدام به درمان افسردگی کنند؟ افسردگی احساس عمیق غم و اندوه است که میتوان گفت تقریبا تمام افراد در طول عمر خود دوره ای از افسردگی را تجربه کرده اند. دوره های کوتاه مدت افسردگی بسیار عادی هستند و ممکن است به دلیل تجربه ای تلخ روی دهند. اما افسردگی هایی که به طول می انجامند و تمام زندگی افراد را مختل میکنند را باید سریعا درمان کرد. زیرا عدم درمان افسردگی میتواند کیفیت زندگی افراد را به شدت تحت تاثیر قرار دهد.

 

درمان افسردگی 

در این مقاله میخواهیم به درمان های ساده ای بپردازیم که میتواند در بهبود حالت افسردگی به افراد کمک کند. البته این نکته را نیز در نظر بگیرید که بسیاری از افسردگی ها باید در کنار مصرف داروها درمان شوند و اگر پزشکی برای شما دارو تجویز کرد هیچ گاه آن ها را به بهانه های واهی قطع نکنید.

 

هدفی برای خود انتخاب کنید

افرادی که دچار افسردگی هستند معمولا روزهای خود را بی هدف می گذرانند. تعیین یک هدف در حیطه علاقه های فرد میتواند او را از افسردگی دور کند. زمانی که فکر فرد به کار و هدفی منحرف میشود دیگر افکار منفی و احساس به سراغ او نمی رود و میزان کمتری از افسردگی را تجربه میکند. بسیاری از متخصصان و روانشناسان نیز با این مساله هم عقیده هستند که ریشه بسیاری از مشکلات روحی و روانی مانند افسردگی از بی هدفی و بی انگیزگی نشات میگیرد.

درمان افسردگی بصورت طبیعی با ۷ روش ساده

برای روزتان برنامه ریزی کنید 

برنامه ریزی میتواند زندگی شما را بر روی یک روال قرار دهد. برای تمام کارهایتان برنامه ریزی کنید. تحقیقات نشان داده است که اگر تمام کارهای که باید در طول روز انجام دهید را در یک برگه لیست کنید و بعد از انجام آن ها جلوی آن تیک بزنید موجب افزایش احساس مثبت در فرد شده و حس سودمند بودن را در فرد افزایش میدهد.

 

ورزش 

در بدن هورمون های زیادی ترشح میشود که ترشح هر کدام از آن ها موجب به وجود آمدن حسی در بدن می شود. دو تا از این هورمون ها اندروفین و آندرنالین نام دارند که به نام هورمون شادی مشهور هستند. زمانی که شما به ورزش می پردازید موجب آزاد سازی این هورمون ها در بدن میشوید و سطح انگیزه و شادی در شما افزایش پیدا میکند. برای ورزش کردن نیز تصور نکنید که حتما باید به باشگاه بروید و یا وسایل گران قیمتی را بدین منظور تهیه کنید. شما با انجام روزی نیم ساعت پیاده روی و ورزش های هوازی مانند دوچرخه سواری میتوانید گامی مهم در بهبود افسردگی خود بردارید.

 

درمان افسردگی بصورت طبیعی با ۷ روش ساده

 بهبود تغذیه 

طبق آمار ثابت شده که بهبود تغذیه و مصرف ویتامین ها و اسیدهای چرب میتواند خلق و خو را بهبود دهد. اگر دچار افسردگی هستید به رژیم غذایی خود توجه کنید. پرخوری , مصرف غذاهای سرخ کردنی , غذاهای سنگین و… را کنار بگذارید. علاوه بر مصرف ماهی هاو سبزیجات به ساعت غذا خوردن خود نیز توجه کنید. در ساعات پایانی شب و قبل از خواب از خوردن غذاهای سنگین و چرب پرهیز کنید. وعده صبحانه را حذف نکنید بلکه آن را مهم ترین وعده در روز در نظر بگیرید. میوه ها به دلیل داشتن انواع ویتامین ها میتوانند کمبود بدن شما را جبران کنند. همانطور که میدانید کمبود برخی از ماده ها مانند آهن و ویتامین دی میتواند موجب بروز علائم افسردگی در افراد شوند.

 

خواب کافی

همانطور که بی خوابی میتواند موجب بروز اختلالاتی در روحیه فرد شود خواب بی از حد نیز میتواند موجب کاهی انرژی مثبت فرد و افزایش احساس افسردگی شود. افرادی که شب ها را بیدار می مانند و روزها می خوابند بیشتر در معرض ابتلا به مشکلات خلق و خو و افسردگی قرار میگیرند. به شما پیشنهاد میکنیم که راس ساعت مشخصی به رختخواب بروید و راس ساعت مشخص نیز از خواب بیدار شوید. برای اینکه خواب بهتری داشته باشید حداقل یک ساعت قبل از خواب از گوشی و لپ تاپ استفاده نکنید. زیرا نوری که از صفحه لوازم الکترونیکی ساطع میشود این تصور را برای مغز به وجود می آورد که روز است و هورمون های مربوط به خواب ترشح نمیشوند.

 

درمان افسردگی بصورت طبیعی با ۷ روش ساده

کمک به دیگران

کمک به دیگران موجب میشود که فرد احساس بهتری نسبت به خود و اطرافیان خود داشته باشد. علاوه بر این تلاش کنید که خود را با کارهای گوناگونی که در این حوزه میتوانید انجام دهید سرگرم کنید. مسئولیت زندگی خود را بپذیرید. معمولا افرادی که دچار افسردگی هستند تلاش میکنند که مسئولیت تمام اتفاقات زندگی خود را بر دوش دیگری بیندازند و آن ها مقصر بدانند. در صورتی که اگر خود را مسئول تمام اتفاقات زندگی بدانید موجب می شود که عملکرد بهتری هم داشته باشید.

 

ایجاد تنوع در زندگی 

بسیاری ازافرادی که دچار افسردگی هستند اذعان میکنند که در روزمرگی گرفتار شده اند و روال زندگی آن ها روال تکراری شده است. پیشنهاد ما به شما این است که به دنبال تنوع بروید. هر کاری که میدانید زندگی شما را از حالت یکنواختی خارج میکند را انجام دهید. اینکار میتواند فرا گرفتن یک کار جدید باشد. میتواند آموزش یک حرفه جذاب باشد. خواندن یک رمان و یا حتی پختن غذاهای جدید نیز میتواند زندگی شما را از حالت یکنواختی خارج کند و روحی تازه را در آن بدمد.

 

توصیه آخر !

در این مقاله به بهترین روش های طبیعی برای درمان افسردگی پرداختیم. اما مهم ترین اصل در درمان افسردگی این است که خودتان بخواهید وضعیت خود را تغییر بدهید. در نهایت اگر هیچ کدام از روش های بالا بر روی شما جواب نداد با مراجعه به یک روانشناس و مطرح کردن مشکل خود میتوانید اقدام به درمان افسردگی کنید.

برای امتیاز به این محصول کلیک کنید!
[کل: 10 میانگین: 4.2]
برای امتیاز به این محصول کلیک کنید!
[کل: 10 میانگین: 4.2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *