آموزش مدیتیشن, مقالات

آموزش مدیتیشن

آموزش مدیتیشن

مدیتیشن که نام دیگر آن درون پویی یا مراقبه است تکنیکی است که میتواند ذهن را به طرز عجیبی آرام کند و توجه آن را از محیط پیرامون به درون بدن ببرد. مدیتیشن یک تکنیک جهت آرام سازی ذهن است که اگر آن را فرا بگیرید میتوانید اضطراب ها و تنش های خود را درمان کنید. در این مقاله در زیبآذین به آموزش مدیتیشن خواهیم پرداخت. قبل از مطالعه این مطلب مشاهده مقاله نکات مهم برای شروع مراقبه یا مدیتیشن را توصیه می کنیم.

آموزش مدیتیشن

فواید مدیتیشن

مدیتیشن میتواند به کاهش استرس ها و اضطراب های فرد کمک کند و توجه ذهن را از عوامل خارجی منحرف و به درون هدایت کند. مدیتیشن فوایدی به شرح زیر دارد:

 

افزایش خلاقیت 

در روند مدیتیشن به دلیل آرام سازی ذهن و کاهش فشارهای اضافه بر آن باعث افزایش خلاقیت و تجسم سازی میشود.

 

آرامش درونی

درون پویی باعث میشود که فرد به آرامشی درونی دست یابد و ارتباطات معنوی اش افزایش پیدا کند.

 

کاهش فشارهای عصبی

مدیتیش میتواند به شما در کاهش فشارهای عصبی و تنش های روزمره کمک کند.

آموزش مدیتیشن

مراحل انجام مدیتیشن

برای شروع باید فضا را مهیا کنید تا بتوانید با تمرکز مدیتیشن را انجام دهید. هر گونه عامل مزاحم را از محیط خارج کنید و با تمرکز کامل مراحل زیر را شروع کنید.

 

مکانی بدون مزاحمت

افرادی که چندین سال است عمل مدیتیشن را انجام میدهند میتوانند در هر محیطی حتی با وجود عامل مزاحم نیز این کار را انجام دهند. اما اگر شما به تازگی این حوزه شده اید و قصد دارید کم کم مدیتیشن را فرا بگیرید به شما توصیه میکنیم که عوامل مزاحم را از محیط حذف کنید و در محیطی آرام قرار بگیرید. نور را کم کنید تا تمرکز بیشتری داشته باشید.

 

از بالش گرد استفاده کنید

مدیتیشن بالشی دارد که نام آن زافوس (zafus) است. این بالش دایره ای شکل است که در هنگام مدیتیشن باید روی آن بنشینید. اگر این بالش مخصوص را ندارید میتوانید از بالش های گرد دیگری استفاده کنید که تکیه گاه ندارند. فلسفه نداشتن تکیه گاه در هنگام مدیتیشن این است که تمرکز شما بر انرژی افزایش یابد. البته نا گفته نماند که میتوانید بر روی صندلی نیز این کار را انجام دهید اما فراموش نکنید که نباید تکیه دهید.

 

لباس راحت و آزاد

برخی از افراد با هر لباسی که بر تن دارند مدیتیشن را شروع میکنند. این کار بسیار اشتباه است زیرا با لباس های تنگ مانند شلوارهای جین نمیتوان تمرکز کافی را به دست آورد. در هنگام مدیتیشن باید لباس های راحت و ترجیحا گشاد پوشید.

آموزش مدیتیشن

زمانی مناسب را انتخاب کنید

افرادی که در حوزه آموزش مدیتیشن حرفه ای هستند و سال هاست که به این عمل مشغولند هر موقعی که اراده کنند میتواند مدیتیشن را آغاز کنند. اما افراد مبتدی باید زمانی را برای این کار انتخاب کنند. به شما توصیه میکنیم زمان هایی مانند صبح ها که به تازگی از خواب بیدار شده اید را برای انجام مدیتیشن انتخاب کنید.

 

غذای سنگین ممنوع

نکته مهمی که باید قبل از مدیتیشن به آن توجه کنید این است که غذای سنگین نخورید. حدالامکان غذای سبک و زود هضم بخورید و اگر لازم است یک سری به سرویس بهداشتی بزنید!

 

زمان را کوک کنید

برخی از افرادی که برای اولین بار میخواهند مدیتیشن را انجام دهند دائما حواسشان به زمان است و نمیتوانند تمرکز کافی داشته باشند. برای جلوگیری از این مساله میتوانید زمان دلخواه خود را به وسیله ساعت و یا زمان سنج تنظیم کنید تا دیگر حواستان به زمان نباشد.

آموزش مدیتیشن

آموزش مدیتیشن | درست بنشینید

در بالا گفتیم که بر روی بالش گرد و یا صندلی بنشینید. در هنگام نشستن مراقب باشید که کمرتان صاف باشد و قوز نکنید. زیرا قوز کردن عمل دم و بازدم شما را تحت تاثیر قرار میدهد. نحوه قرار گرفتن پاها در زمان نشستن به راحتی خودتان بستگی دارد.

 

 

موقعیت دست ها

بسیاری از افراد مدیتیشن را با حالت زیر میشناسند. دست ها روی پاها قرار دارد و انگشتان وسط و شصت به یکدیگر چسبیده است. اما این حالت اجبار نبوده و شما هر طور که راحت هستید میتوانید موقعیت دستان تان را تنظیم کنید. حتی میتوانید به راحتی دستان تان را در کنار بدن تان قرار دهید و ریلکس باشید.

آموزش مدیتیشن

چشمان خود را ببندید

در مدیتیشن باز و یا بسته بودن چشمان شما فرقی نمیکند اما به شما توصیه میکنیم که چشمان خود را ببندید تا تمرکز بیشتری به دست آورید.

اگر چشمانتان باز باشد هر نوع محرک بیرونی میتواند تمرکز شما را به هم بریزد. اگر سرتان را مقداری پایین بگیرید به نحوی که انگار در حال نگاه کردن به پایین هستید میتوانید عمل تنفس را بهتر انجام دهید.

 

چند دقیقه؟

وقتی که تمام مراحل بالا را انجام دادید و کاملا آماده شروع مدیتیشن بودید میتوانید به سراغ زمان سنج بروید و آن را کوک کنید . برای شروع کار 5 دقیقه کافی است. شاید 5 دقیقه به نظر شما خیلی کم باشد اما بعد از شروع متوجه خواهید شد که حفظ تمرکز برای 5 دقیقه چقدر دشوار است. موقعی که چندین بار این 5 دقیقه را تمرین کردید میتوانید زمان آن را بیشتر کنید. نیم ساعت و یا بیشتر.

 

آموزش مدیتیشن | تنفس از دهان ممنوع 

اگر عادت دارید که از دهان نفس بکشید الان موقع کنار گذاشتن این عادت است. در مدیتیشن باید عضله فک پایین خود را شل کنید و از بینی نفس بکشید.

 

آموزش مدیتیشن مهم ترین مرحله

مهم ترین مرحله آموزش مدیتیشن تمرکز بر تنفس است . موقعی که بر روی تنفس تان تمرکز میکنید متوجه میشوید که حواس شما از افکار نگران کننده پرت شده و استرس های شما کاهش می یابد . در هنگام تمرکز بر روی تنفس میتوانید بر روی صدای نفستان تمرکز کنید . میتوانید بر روی رد شدن هوا از بینی و یا باز و بسته شدن ریه متمرکز شوید.

آموزش مدیتیشن

اگر حواستان پرت شد… 

بسیاری از افراد میپرسند که در حین مدیتیشن تمرکزمان به هم خورده و افکار مزاحم دوباره به سراغمان آمد. به این افراد میگوییم که نگران نباشند و دوباره تمرکز کنند. اگر برای تمرکز کردن مشکل داشتید میتوانید با شمارش نفس هایتان دوباره متمرکز شوید.

سخت نگیرید 

اگر در مدیتیشن مبتدی هستید نباید به خودتان سخت بگیرید. با یکبار تمرین کردن یاد نمیگیرید. پس بسیار تمرین کنید و زمان آن را هر بار بیشتر کنید تا کم کم به این کار مسلط شوید.

برای امتیاز به این محصول کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 5]

 

برای امتیاز به این محصول کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *